Hlavné m(i)esto

Hlavné m(i)esto

Stojím na balkóne, ktorý včera spustošila poriadna búrka. Patrí k mojim najobľúbenejším miestam v Bratislave, pretože som si ho sama zariadila a hoci z neho vidieť na Polus, vždy aspoň časť z neho zatieňuje obrovský ihličnatý strom. Jeho konáre prevísajú až nad moju hlavu, takže hoci som vo veľkomeste, stále mám na dosah kúsok prírody. Pri pohľade naň som si uvedomila, že mám po veľmi dlhej dobe homeoffice a že by možno pre mňa Bratislava bola omnoho príjemnšjeím miestom, keby som v nej toľko nepracovala a neponáhľala sa…Aká je teda ozajstná Bratislava bez prihliadania na to, že tu vedieme pracovné dospelácke životy?

Prisťahovala som sa pred vyše 4 rokmi. Prvé dva som strávila na internátoch. Najprv to boli átriáky. Zámerne som nebývala so Skajkou, pretože som chcela vyskúšať fungovanie bez nej. Predsa len, vyrastali sme spolu pod jednou strechou a predstava toho, že teraz bude o niečo ďalej bola pre mňa výzva. Skončilo to tak, že sme sa náročky stretávali, lebo sme si chýbali. Keď sme mali smutný deň zachránilo to jedine naše spoločné stretnutie v Študentke – najlacnejšia pizza v Bratislave, na intrákoch. Vždy sme si k nej dali Sprite, alebo Mirindu, pretože nám to pripomínalo tie výnimočné dni, keď sme s mamou išli po vysvedčku na pizzu v Lučenci. Ďalší rok sme sa rozhodli bývať spolu na prerobenom intráku tzv. Manželáky a na ďalší rok sme sa posunuli na privát. Dnes sme už na druhom priváte, Skajka doštudovala, a mňa to čaká o rok.

Bratislavu som začala spoznávať po nociach. Kluby od tých najmainstremovejších, do ktorých už dúfam nikdy nevstúpim, až po atmosferické undergroundy či drobné štramácke bary v zákutiach Bratislavy. Medzi moje top kluby patril Batelier, ale ten už dnes neexistuje. Ďalším nočným klubom môjho gusta je Subclub. Buď sa doňho zamilujete, alebo sa nikdy nebudete chcieť vrátiť späť a budete sa snažiť zabudnúť…U mňa sa stalo to prvé. Je to bývalý atómový kryt pod Bratislavským hradom. Pri vstupe ťa čaká obrovský biletár, taký tatko 😀 a po labyrintovom prechode ťa čaká predlhá zebrovaná chodba. Vkročíš do nej, a máš pocit, že nedôjdeš ku koncu…ale dojdeš a uvidíš grafiti všade naokolo, aj na hajzloch. Ostatné podniky ako Refresh, Fuga, Nu Spirit sú fajn, ale dosť drahé a pravdupovediac, už toľko nechodievame na párty, takže keď sa aj vyberieme, niekde nás vcucne a hotovo.

Moja škola je v historickom centre Bratislavy, a teda hneď od prvého ročníka som sa s ním veľmi zoznámila. Akonáhle je rok v piatom mesiaci, ulice sa zaplnia turistami, všetky reštaurácie vyložia terasy a žije to tu. Mám rada takúto Bratislavu, mám rada zahraničné slová v nej a úsmevy, ktoré prezrádzajú nadšenie, aké zažívam aj ja keď cestujem. Občas som sa chodievala prejsť popri Dunaji a vychutnávala si slnečné lúče a nekonečné vlny rieky. Na Bratislave je fajn, že je malá. Historické centrum prejdeš za niekoľko desiatok minút, a do prírody sa dostaneš do hodinky MHDčkou. Teraz mám na mysli les, nie park v strede mesta. Avšak máme aj krásne parky, ako Medická záhrada, alebo park za prezidentským palácom. Krásnym lesoparkom je napríklad Železná studienka, kde je vždy o niekoľko stupňov menej. Má dve jazierka, street workout a cez leto aj otvorenú zmrzlináreň. Pamätám si, ako sme tam zvykli chodievať behať a cvičiť. Jedno z ďalších krásnych období v Bratislave. Škoda, že trvalo tak krátko…

Najmagickejším miestom z tejto oblasti sú pre mňa zaručene Zlaté piesky. Miesto, ktoré väčšina ľudí mimo Bratislavy pozná hlavne vďaka Uprisingu, no pre mňa to bolo hlavne miesto zmien a spirituálnych zážitkov. Dvakrát som na to miesto išla sama. Prvýkrát som sa tam ocitla medzi nebom a zemou, nenútene som dosiahla poriadne silný meditatívny zážitok. Taký som zažila už len raz. V Estónsku na Pirita Beach, opäť pri pohľade na vodu. Krásny to element. Druhýkrát som tam išla pred odchodom do Estónska a dala som si posledné hranolky s tatárskou omáčkou. A ozaj boli posledné 🙂

Niektorými miestami sa Bratislava začína podobať na európske hlavné mestá. Napríklad promenáda pri Eurovei je veľmi pekný projekt o živote vo verejnom priestore. Celá tá oblasť je však pre trocha (finančne) bohatších ľudí, a preto sa tam necítim veľmi dobre. Podobné miesto, kde to na ulici žije je Kamenné námestie a plocha pred Starou Tržnicou. Celkom rýchlo sa tu rozbehli street food festy, ktoré prirodzene prilákali ľudí, a tí sú dnes už naučení zaberať tento priestor aj mimo festu. Zároveň je čoraz viac startupov s rýchlym občerstvením, zdravé bistrá a veru aj vegánske! Každoročne sa usporadúva Dobrý trh, ktorý ja považujem za asi najväčší úspech Bratislavy, čo sa týka podujatí vo verejnom priestore. Je to v podstate taký festival pre drobných slovenských podnikateľov, ktoré na trhu predávajú svoje výrobky. Zároveň je festival obohatený o koncerty, program pre deti, workshopy a zaujímavé diskusie. V apríli tohto roku sa pokúsili o čo najväčšiu minimalizáciu odpadu a preto si ma úplne získali!

Ešte na záver mi nedá nespomenúť fakt, že sa pomaly ale isto plánuje vybudovanie lida, zahatanie časti Dunaja na Petržalskej strane, kde sa bude dať kúpať, kajakovať a podobne. Takéto projekty som zatiaľ videla napríklad do Fínsku, ale každopádne sa mi to veeeeľmi páči!

Bratislava má obrovskú výhodu: Je malá, všetko je blízko, vybaviť si veci môžeš takmer každý deň do 9 a keď ju spoznáš, zistíš, že sa vieš dostať kamkoľvek za naozaj minimálny čas. Teda…kým nezačne snežiť 🙂 To už je iná rozprávka. Mojou súkromnou obrovskou výhodou je to, že som tu s mojim jinom, a že som tu spoznala svojich najlepších priateľov.

 

No automatic alt text available.

Moja prvá internátna izba (Átriáky). Prežila som..ale asi aj tie ploštice…

Image may contain: 4 people, people smiling

Ľudia, bez ktorých by som si Bratislavu asi ani neobľúbila a naše spoločné člnkovanie po ramene Dunaja

Image may contain: 3 people, people standing and outdoor

Ja na Dobrom trhu s prianím dobrého dňa 🙂

No automatic alt text available.No automatic alt text available.No automatic alt text available.

Uličky starého mesta

 

 

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: