5TH AVENUE

5TH AVENUE

„Poďme rovno na pláž“, zavelila Skajka a mne nezostávalo nič iné ako chytiť sa slova „playa“ (pláž). Toto slovo som hľadala na všetkých tabuliach v Cancúne až som natrafila na Playa del Carmen. Je to síce mesto, ale playa ako playa nie?

„Videla som na zastávke, že to ide do Playa del Carmen za 42 pesos.“ 

„To si iste videla zle, hádam by to do mesta nestálo 2 eurá. To bude určite len nejaká playa tu v okolí Cancúnu.“

„Tak sa tam poďme pozrieť, a ak to bude naozaj Playa del Carmen, tak pôjdeme.“ Pre istotu sme si išli do hostela zbaliť všetky veci, aby sme sa na zastávke mohli slobodne rozhodnúť či a kam vlastne odídeme. Mala som pravdu, aj keď som o nej po prvom dni v Mexiku nebola veľmi presvedčená. Navyše, autobus, pred ktorým sme zisťovali čo a ako, neodchádza v nijakým presným časoch, ale vtedy, keď sa sa jeho kapacita naplní. Tieto autobusy miestni nazývajú collectivo, a odvezú vás hocikedy a takmer hocikde vo vzdialenosti menších miest. A naozaj…do Playa del Carmen sme sa skutočne zaviezli za 2 eurá/osoba.

5th avenue

Vystupujeme na poslednej zastávke a čaká nás vraj polhodinka napešo po jednej ulici ku ďalšiemu hostelu, ktorý sme si rezerovali po ceste. Keď uvidíte 5th Avenue na mape, nepríde vám táto ulica ničím výnimočná, no keď po nej prechádzate, zistíte, že nemá konca. Celú ju lemujú reštaurácie, obchody so suvenírmi a fancy značky, ktoré nenájdete ani v Európe.

piňacolada

Keďže sme prišli na pláž, prefrčíme celú ulicu čo nám ale pri najväčšej snahe trá dve hodiny, zhodíme si veci na hosteli a uháňame na pláž. Takmer všetky sú súkromné a lehátko so slnečníkom na deň stojí aj 40 eur. Nás to však neodradí a kráčame, až kým sa nedostaneme k verejnej pláži, kde to majú pod palcom pouliční predavači. Ani sme sa ešte poriadne nezložili a už sa jeden pýta: „Margarita, mohito, pinacolada?“ Skajka sa ešte stále nenaučila povedať nie, takže opäť nesklamala a už máme dve piňakolády na ceste. Jasné, že sa ani neopýtala, koľko stojí jedna a jasné, že neuvidíme ani čo do nich predavač namieša. Dúfame len, že tam (ne)dali nejaké tie drogy :D. Predavač prichádza za chvíľočku aj s dvoma litrovými (slovom litrovými) piňakoládami a my kukáme jedna na druhú, že to bude asi prešľap, keďže sme dnes ešte nič nejedli a je pravé poludnie. Viete, aký je najväčší problém, keď máte na pláži miešaný drink? Musíte ho vypiť celkom rýchlo, pretože je hrozné teplo, a teplý drink predsa nikomu nechutí…

Pláž v Playa del Carmen

Už sme takmer dopili a v tom prišiel celkom fajn nápad – presunúť sa ďalej. „Ďalej“ tentokrát znamenalo bližšie k vode, a kým som sa ja hádzala do vĺn, Sky s nimi zápasila na súši. Prichádzam opäť na pevninu, Sky zbiera mokré veci a ja zisťujem čo sa tu za tú chvíľu stalo. Vraj sme si položili uteráky veľmi blízko vody a zaplavila ju vlna. Celú. So všetkými našimi vecami vrátane mobilov a pasov. Nooo fajn, tak Karibské more vs. Sky 1:0. Naša najbližšia cesta smeruje do miestneho supermarketu, aby sme si kúpili kilo ryže a ponorili do nej Sky mobil, lebo ten to jediný zjavne neprežil. Zas raz z jedného konca 5th Avenue na druhý pešo…Cez celý ten turistický humbuk, zvolávačky do barov a reštaurácií a vysvetľovania, že najprv povinnosti, potom zábava. Veď sme tu ešte len tretí deň a už sme mali opletačky s vízami a teraz pokazený mobil?

Večera v talianskej reštaurácii na 5th Avenue

Vybavené plastovým sáčkom s mobilom zabaleným v ryži si ideme dať taliansku večeru v Mexiku, pretože Sky má zajtra narodeniny. Dnes je 13. februára, takže sú všade zamilované páry a jeden pár #SISWAY. Každú polhodinu okolo prejdu pouliční umelci s pripravenými hiphopovými choreografiami, alebo postavičky z Masky či Spidermana otvorené fotkám za peniaze. Niekde medzi hlavným jedlom a panacottou sa v tejto romantickej atmosfére Sky podarí rozsypať celý sáčok s ryžou po nóbl reštike. Našťastie si to nikto nevšimol, pretože majú všetci plné ruky práce s tým ako obsluhovať podľa pravidiel. Potom si tieto služby samozrejme zaúčtujú (niekedy až do výšky 20%z účtu)… Jedno je jasné: Ryža splnila účel a mobil funguje! Dovolenka je zachránená!

Východ slnka na pláži v Playa del Carmen

Zajtra to bude špeciálny deň, už siedmy rok sme o tomto čase na cestách a je to pre nás požehnanie. Môžeme urobiť čokoľvek a ísť kamkoľvek, máme len dva ruksaky a nekonečno možností.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: