Ako odísť zo Slovenska?

Ako odísť zo Slovenska?

Prvý krok je jasný: Kúpte si letenku a celý vesmír sa spojí, aby to vyšlo 🙂  ALE! Potom sú tu inštitúcie, ktoré sa žiaľ nedajú obísť a znepríjemnia vám čakanie na odlet – zdravotka, daňový,… A keďže obe z nás si prešli touto skúsenosťou z inej strany a vy sa stále častejšie pýtate aký je postup, rozhodli sme sa zhrnúť to 🙂

 

Ako je to v prípade, že ste na Slovensku pracovali ako klasický zamestnanec, alebo slobodné povolanie, či dobrovoľne nezamestnaný / nezamestnaný evidovaný na Úrade práce? Čo treba urobiť, aby ste s čistým štítom mohli opustiť Slovensko? Tak…poďme pekne po poradí.

 

Ak si zamestnanec na TPP

 

Keďže odchádzate do zahraničia, pravdepodobne ukončujete aj trvalý pracovný pomer na Slovensku. Zamestnanci na TPP to majú asi najjednoduchšie. Všetko za nich vybaví zamestnávateľ. Prestane platiť za zamestnanca odvody do zdravotnej aj sociálnej poisťovne.

 

Ak do zahraničia odchádzate za prácou (na TPP), opäť by za vás mal odvody platiť váš zamestnávateľ. Sky sa však stalo, že medzi ukončením pracovného pomeru na Slovensku a začatím pracovného pomeru v Rumunsku bola medzera tri dni. To znamená tri dni, kedy za ňu nikto neplatil zdravotné poistenie na Slovensku. Samozrejme, poisťovne sa nenechajú obrať ani o cent a keď sa dostanete do podobnej situácie a nebudete ju riešiť v čase zmeny vášho statusu zo zamestnaného na nezamestnaného, budete ich riešiť spätne.

Ako to vyzerá, keď to riešiš v čase zmeny tvojho zamestnaneckého statusu?

 

Medzi týmito dvoma prácami (ak ide o naozaj pár dní) sa vám oplatí byť dobrovoľne nezamestnaný, t. j. byť v zdravotnej poisťovni považovaný za samoplatcu. Samoplatcovia platia zdravotné poistenie vo výške 63, 84 eur za mesiac. Za tie tri dni to v prípady Sky bolo 6 eur a nejaké centy… Ak by toto nezamestnané obdobie trvalo dlhšie, môžete zvažovať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kde za vás odvody zaplatí štát. S týmto postupom však nemáme skúsenosť ani jedna, pretože chodiť sa podpisovať každé dva týždne sa cestovateľom skutočne neoplatí J

 

Prídete do zdravotnej poisťovne, poviete, že vám bude cťou byť dobrovoľne nezamestnaný, dajú vám vypísať formulár, v ktorom zaškrtnete políčko „samoplatca“ a zaplatíte danú sumu na účet zdravotnej poisťovne výlučne bankovým prevodom. Spravidla sa platí vždy v nasledujúci mesiac do 8. kalendárneho dňa. A! Na záver vás vyzvú, aby ste odovzdali kartičku poistenca. (Nedajboh si ju necháte a keď prídete domov na Slovensko, ešte vás niekto na ňu omylom vyšetrí, keď to budete skutočne potrebovať…)

 

Keď sa váš status dobrovoľne nezamestnaného skončí, pretože už začnete pracovať na TPP, vypíšete rovnaký formulár, ktorý však tentokrát bude hovoriť o tom, že už nie si dobrovoľne nezamestnaný a že za vás platí poistné tvoj zahraničný zamestnávateľ.

 

 

Ako to vyzerá spätne?

 

Asi dva mesiace po tom, ako ste si nesplnili vašu občiansku povinnosť 😀 vám príde e-mail, že zdravotná poisťovňa nevie, kto bol platcom poistného v čase medzi týmito dvoma pracovnými pomermi, a vyzve vás aby ste určili platcu a zaplatili poistné. Spiatočne sa uvediete za samoplatcu, a danú sumu zaplatíte opäť bankovým prevodom bez akejkoľvek pokuty. Teda v prípade, že ju nezaplatíte o rok alebo tak 😀 (až tam sme sa nedostali :D)

 

Ak odchádzaš do zahraničia bez vopred dohodnutého TPP

 

Ak do zahraničia odchádzate bez toho, že by ste tam plánovali pracovať na TPP, v zdravotnej poisťovni od vás budú vyžadovať kópiu cestovného poistenia, ktoré akoby nahradí to klasické zdravotné poistenie, ktoré vám platí na Slovensku a letenku, ktorej dátum určí prvý deň, odkedy nebudete platcom zdravotného poistenia na Slovensku.

 

 

Ak si slobodné povolanie

 

Ak ste slobodné povolanie, ste považovaní za fyzickú osobu a zároveň samostatne zárobkovo činnú osobu, tzv. SZČO a platia pre vás v zásade rovnaké pravidlá ako pre živnostníkov. (S tým rozdielom, že by ste mal byť evidovaní len na Daňovom úrade, nie na Živnostenskom).

 

V zdravotnej poisťovni existuje preto v rovnakom formulári, aký sme vyššie spomínali kolonka „slobodné povolanie – SZČO“. Pri odchode zo Slovenska teda zaškrtnete toto políčko a odhlásite sa zo zdravotnej poisťovne. Stále platí, že musíte mať kópiu cestovného poistenia a letenku, aby vedeli ku ktorému dňu sa končí vaše slobodné povolanie. Ak sa končí všakže… J

 

Freelanceri majú o zodpovednosť viac v prípade, že chcú slobodné povolanie zanechať na Slovensku. Na Daňovom úrade musia vypísať žiadosť o ukončenie evidencie platcu dane z príjmov a následne odovzdať kartičku s prideleným identifikačným číslom, ktorá vám (ak ste boli legálni freelanceri ) bola pridelená pri začiatku slobodného povolania, t. j. pri začiatku vašej evidencie na Daňovom úrade.

 

 

Ak ste dobrovoľne nezamestnaní, platí to, čo sme spomínali pri trojdňovej nezamestnanej skúsenosti Sky a ak ste nezamestnaní – evidovaný na Úrade práce, jednoducho sa odhlásite a podáte žiadosť o zrušenie evidencie, pretože už máte prácu, alebo odchádzate zo Slovenska s vybaveným cestovným poistením.

 

Online finty

 

Dnes má už každá zdravotná poisťovňa tzv. elektronickú pobočku. Úplne najjednoduchšie je keď si v nej vytvoríte konto, a budete spravovať svoj účet v zdravotnej poisťovni úplne nezávisle od miesta, na ktorom sa nachádzate. Cez elektronickú pobočku sledujete kam idú peniaze, ktoré celoročne platíte zdravotnej poisťovni, máte v nej evidenciu predpísaných liekov z minulosti, evidenciu zaplateného poistenia, ako aj pokuty, ak vám nejaké naskočia. Cez elektronickú pobočku viete pekne všetko uhradiť a platby následne priradiť. Či už pravidelne, alebo spiatočne.

 

Pre freelancerov je vychytávkou aj www.financasprava.sk, kde nájdete všetky formuláre na stiahnutie či už od spomínaných žiadostí o evidenciu platcu dane z príjmov, alebo žiadosť o jej zrušenie, alebo aj pri podávaní daňového priznania. V prípade, že ste slobodné povolanie nemusíte však komunikovať iba cez finančnú správu, čo je naopak u právnických osôb povinnosťou.

 

Linky na elektronické pobočky zdravotných poisťovní na Slovensku:

 

Dôvera: https://ep.dovera.sk/Login.aspx?ReturnUrl=%2f

VšZP: https://www.vszp.sk/platitelia/ePobocka/

Union: https://www.union.sk/online-pobocka

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: