Augustové precítenie

Augustové precítenie

Cestovanie každému z nás prináša okrem samotného cestovania veľmi veľa pridanej hodnoty. Najčastejšie objavovanie kultúr, seba, pre #sisway je to “z každého rožka troška”, no a pre moju časť #sisway je to predovšetkým spoznávanie nových ľudí.

Napriek tomu, moja prvá interakcia s cudzincom nebola na cestách, ale na manželákoch. Zayu som spoznala v internátnej izbe, presne 6 rokov dozadu, keď som otvorila portál Mlynov a videla jej meno priradené k mojej izbe. Okamžite som sa o túto skutočnosť podelila s priateľmi na Facebooku veľmi vtipným statusom “Komu inému ako mne môžu prideliť na nasledujúci rok do izby niekoho s menom Ankhzaya Mandakhgerel.“ Tento status si získal až 22 komentárov a každý rok, keď mi ho Facebook pripomenie, teším sa ako malé dieťa, pretože Zaya je tá, ktorú vola’ám najlepšia kamarátka.

Začiatky  bývania so Zayou boli naozaj vtipné. Anglicky som nevedela ja, ona zase slovensky. Doteraz hovorím, že za moju angličtinu môžem vďacit jej. Zaya bola dôvodom, prečo som prekonala bariéru strachu, hanby z toho, ze poviem niečo zlé, a začala som komunikovat  po anglicky. Dnes dokonca anglicky rozmýšľam…Naozaj zvláštny pocit, keď sa pristihnete pri tom, že vaše myšlienky neznejú v materinskom jazyku, že dokážete pozerať film bez tituliek a rozumiete, že konverácie v cudzej reči znejú úplne normálne.

Zaya na Slovensku študovala 5 rokov a po štúdiu sa vrátila naspäť do Mongolska odkiaľ pochádza. Nevideli sme sa už rok, pretože navštíviť Mongolsko nie je také “JEDNODUCHÉ” . Aby som bola presná, je to také jednoduché ako si to predstavíme a zrovna cesta do Mongolska mi osobne príde náročnejšia z hľadiska financií a počasia :D. Asi preto táto krajina nie je na prvých priečkach pri výbere nasledujúcej destinacie.

Priateľstvá na diaľku sa neudržiavaju jednoducho, ale svet je im nakloneny viac nez kedykoľvek predtým. Priznám sa, že vďaka môjmu životnému štýlu mám najmä priateľov na diaľku, s ktorými sa stretávam zriedka, no o to sú stretnutia intenzívnejsie a nezabudnutelnejšie. Radosť z toho, že na druhej polke zemegule je niekto, kto na vás myslí a kto dokáže obetovať čas, energiu a peniaze, aby vás stretol, hreje pri srdiečku oveľa viac ako bezvýznamné kazdotýždenné stretnutia doma pri pive. Každopádne, ako pre koho 🙂

Väčšina mojich priateľov zo sveta pochádza z krajín, v ktorých je pas bezproblémovou vstupenkou. Spomínam si, keď som bola menšia, mala som problém s angličtinou a videla som v televízore, ako ľudia cestujú, predstavovala som si svoju budúcnosť (momentálne realitu) úplne, ÚPLNE inak. V hlave som mala najmä stereotyp dievčaťa z malého mesta. Moje myšlienky boli sústredené smerom: “Ja nato nikdy nebudem mať, prečo som sa musela narodiť na Slovensku?  Prečo slovensky nehovoria žiadne iné krajiny? Prečo som z malého mesta, kde všetko pripadá neuskutočniteľné”. Cestovanie pripadalo nereálne, tak ako aj život, ktorý momentálne vediem…

Pre Zayu to však také ľahké nie je. Na vycestovanie z krajiny potrebuje víza. Procesom získania víz som si prešla dva krát, kvôli ceste do Ameriky. Do väčšiny krajín však Slováci víza nepotrebujú. Naozaj je dôležité si uvedomiť, že žijeme v krajine s jedným z najsilnejších pasov. Neviem či si niekto z vás vôbec uvedomuje ake frustrujúce je, cestovať do krajiny a byť deportovaný po niekoľko hodinovom, nedajbože dňovom vypočúvani, (ako sa to stalo nášmu kamošovi z Ugandy, ktorý nás chcel prísť navštíviť), alebo nedostať víza, z úplne najabsurdnejšieho dôvodu. Okrem toho, neužitočný jazyk: slovenčina, mi priniesla prácu, ktorá mi umožňuje plniť si sny a ziť na úrovni, o ktorej som si myslela, ze je nedosiahnuteľná. Nie pre dievča z Lučenca. Vďaka slovenskému pasu, som sa mohla bez problémov presťahovať do krajiny, kde mam lepšiu prácu, z čoho vyplýva kvalitnejší život. Naozaj nie je ťažké nájst každý deň aspoň jednu vec, za ktorú môžeme byť vďačný.

Dnešok patrí Slovensku a nesmiernej vďake za to, že som z krajiny, ktorá mi dala toľko možností a stabilitu, aj keď možno nie v podobe, akú si ľudia predstavujú.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: