Balijské & vegánske

Balijské & vegánske

„You are vegan? Oh, Bali will be the paradise for you!“ Hovorili mi miestni, keď som sa presťahovala na Bali. Vedela som, že tu bude Nasi goreng, ktorý si môžem vypýtať bez vajca, ale je tu toho oveľa viac ako len pražená ryža. A tak sa viac ako s radosťou o to s vami podelím 🙂

 

Nasi goreng – „must try“ či si všežravec, vegetarián alebo vegán

Či prídeš na Bali na deň (to dúfam nie 😀 ), týždeň, alebo naveky, Nasi goreng budeš mať v ústach, alebo minimálne na očiach z banerov v miestnych warungoch. Je to také indonézske rizoto s tým rozdielom, že sa k orestovanej zelenine a rôznym zeleným neidentifikovateľným listom pridá vopred uvarená ryža (vraj najlepšie deň odstáta) a spoločne sa ešte pražia. Nasi goreng vlastne doslovne znamená „pražená ryža“. Jedlo v oficiálnej verzii podávajú s mäsom a vajíčkom. Vajíčko je buď priamo v ryži, alebo na ryži vo forme volského oka. Viete si to však všetko vypýtať bez spomínaných ingradiencií jednoduchým: „Tidak daging, tidak telur“ – žiadne mäso, žiadne vajíčko.

 

Dôležité je už pri prvom jedle spomenúť, že ak chcete akékoľvek jedlo bez chili, treba povedať „tidak pedas“ – neštipľavé. Ale..na druhej strane, je dobré prijímať výzvy. V prvých dňoch sme vtipkovali, že „dobré čili dvakrát štípe“. Priatelia, v Indonézii je len dobré čili!!!

Gado-gado 

„Arašidová omáčka k jedlu je asi taký vynález ako vajíčko v ryžových rezancoch“ Vravela som Skajke, keď som sa jej snažila opísať chuť tohto jedla. Gado-gado sú zelené fazuľové lúsky s klíčkami a tofu / tempehom, podávané s ryžou, alebo bez. Všade inak. Čo ale Gado-gado robí jedným z najvyhľadávanejších jedál na Bali je arašidová omáčka, ktorou sa ingrediencie polejú. Je to úplne iné ako jedlá, na ktoré sme zvyknutí, ale je to takisto jedlo, na ktoré nezabudnete.

Tipat Cantok – „dedinské Gado-gado“

V odľahlejších mestách a dedinkách Gado Gado nenájdete. Na druhej strane však môžete nájsť lokálnejšiu verziu – tipat catok. Zatiaľ sme toto jedlo našli iba v pouličných stánkoch. Namiesto zelených fazuľových lúskov v jedle nájdete všelijaké zelené lístie, a namiesto tofu či tempehu tzv. sticky rice – ryžu zlepenú v banánovom liste, ktorú pri podávaní z listu vyberú, a nakrájajú ju priamo do jedla. Nakoniec jedlo premiešajú spoločne s arašidovou omáčkou. Takýto mix vás vyjde na 5.000 indonézskych rupií, čo je v prepočte cca 0,30 centov. Samozrejme, ak ste veľmi hladní, v pohode zjete aj také tri porcie 😀

Tempe tahu satay

Arašidovej polevy nie je nikdy dosť! „Satay“ je oficiálne mäso podávané na drevených paličkách, ktoré sa potom zalieva arašidovou omáčkou. Niektoré reštaurácie majú však v ponuke aj tofu a tempeh napichané na paličke a zaliate arašidovou omáčkou. A poviem vám, nič lepšie som tu ešte nejedla! Jedlo sa podáva opäť s ryžou a orestovanou zeleninkou.

 

Sayur urap

„Sayur“ znamená zelenina, takže vždy, keď uvidíte v menu toto slovo, určite sa na danom mieste najete. Sayur urap sú predovšetkým zelené listy, špenát, veľa čili a niekedy aj arašíd a to celé zaliate v kokosovej omáčke. Nie je ju však takmer vôbec cítiť. Predpokladala by som, že zjemní čili príchuť, ale mne to dalo zabrať tak či tak. Určite však stojí za vyskúšanie!

 

Cap – Cay – čínska zelča

Cap – cay nie je tradičným balijským jedlom, priniesli ho sem Čínania. Napriek tomu sa však toto jedlo veľmi chytilo a nájdete ho v každom druhom warungu. Je to dusená zelenina a hríby vo vlastnej šťave, niekedy podávané aj so zemiakmi. Ak máte chuť na niečo, čo nie je čili, prekorenené, alebo niečo „polievkové“, toto vám ulahodí. Je to taká zeleninová polievočka.

 

Tempe tahu sambal

Tofu a tempeh sú v Indonézii rovnocenným jedlom ako mäso. Nepodávajú sa ako jeho náhrada. Takmer v každej reštaurácii nájdete tempeh alebo tofu na nejaký spôsob. Úplnou klasikou sú vyprážané kúsky tofu a tempehu s čili omáčkou, ktorá sa tu volá „sambal“. Takéto jedlo si najlepšie vychutnáte bez príboru. Ako také hranolky, ktoré len namáčate do kečupu. Jediná nevýhoda je, že nie každý zvládne toľko čili. Môžete si však vypýtať kečup, ale pozor ten sa tu volá „tomat saus“ nie „ketchup“. Ak si náhodou vypýtate ketchup, prinesú vám „kecap manis“ – hnedá vodnatá omáčka sladkastej chuti. Zatiaľ nechutila nikomu, ale skúsiť môžete 😀

 

(Nielen) vegánske rady na záver

  1. Nepísané pravidlo stravovania v krajinách Juhovýchodnej Ázie hovorí, že by ste mali ísť na stravovanie v miestnych warungoch – pouličných stánkoch pomaly. Predsa len, nie sme na miestne pomery hygieny a levelu čili zvyknutí. Ale nemusí to platiť vždy a pre každého.
  2. V indonézskej kuchyni sa okrem Nasi goreng (praženej ryže), môžete stretnúť aj s „Mie goreng“ (pražených rezancov), tie však nie sú ryžové, ako som si ja na začiatku myslela. Čo znamená, že nie sú ani vegánske. Ale čo je ešte horšie: Zväčša sú aj instatné, a áno aj v nóbl reštauráciách vám môžu naservírovať rezance ešte aj v tvare wifonky…a to nechceš!
  3. Ku jedlám často podávajú tzv. krupus. Čipsy z kraboch a podobných morských tvorov. Nikdy nevieš čo ti pristane na tanieri. Ale jedny sú čisto cesnakové. Žiaľ, asi nikdy nezistíš ktoré 😀
  4. Pozor na ľad v nápojoch! Nikdy neviete, či je ľad robený z nepitnej vody, ktorú tu majú, alebo z barelov vody, ktoré tu bežne používajú.
  5. A keď sme už pri nápojoch. Ak by ste si v tropickej krajine chceli náhodou žiť zdravšie a rozhodli by ste sa objednávať si fresh nápoje, nezabudnite im pripomenúť, že si ich prosíte bez cukru – „tidak gula“. Pretože vám ho tam zaručene dajú! Áno, do čerstvo zmixovanej ovocnej šťavy.
  6. A do šestice úplné múdro 😀 Skúste si vypýtať nápoj bez slamky – „tidak pipet„. Slamky sú tu naozaj všade. V nápoji, na stole, pod stolom, v smetiach, na ulici, v mori, v oceáne, v bruchu morských živočíchov. V hipsterských mestách (Ubud, Amed) nájdete miesta, kde majú kovové slamky aj na predaj. Je naozaj ťažké, nezabudnúť, že si máte čokoľvek pýtať bez slamky…lebo u nás to nie je taká samozrejmosť. Je to na vás 🙂

PS. v zošítku mám takisto zoznam sladkostí a dezertov, ale tie až v ďalšom článku! Zároveň sa učíme variť jednotlivé jedlá, takže čoskoro pribudnú aj recepty :)))1 thought on “Balijské & vegánske”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: