Balijské vegan sladkosti

Balijské vegan sladkosti

Bali je snom každého vegána, pretože tu všetky dobroty rastú ako po daždi. Doslova. Ale neplatí to len pri praženej ryžy, ktorú tu jedia na raňajky, obed i večeru. Platí to dvojnásobne pri všetkých sladko-slaných maškrtách, ktoré by si každý poriadny Slovák dal hneď po hlavnom jedle. Nájdete ich všade – od hotelových rezortov po nočné markety.


Bali pancake


Na raňajky vo väčšine miestnych hotelov sa vás spýtajú: Nasi goreng, ovocie, alebo bali pancake? Keď vás nebaví jesť dookola ryžu, alebo máte proste chuť na sladké, balijská palacinka je tá najlpšia voľba. Palacinky sú však na Bali čisto raňajkovou záležitosťou. Vždy vám naservírujú jednu, maximálne dve. Viete čím sú iné od tých slovenských? Pridáva sa do nich banán! Nie do cesta, až neskôr. Keď palacinkové cesto vylejete na panvicu, vopred pokrájané banány na krúžky len pohádžete na vznikajúcu palacinku, potom ju otočíte, aby sa banány trocha opiekli a máte hotovú Bali pancake. Palacinky však nebývajú vždy vegánske, preto odporúčame opýtať sa obsluhy: „Apakah ada telur?“ (Je tam vajce?).  

Naše druhé ranajky na Bali v roku 2016

Black rice puding


Čierna ryža je známa tým, že je spomedzi všetkých odrôd a farieb tá najzdravšia. S tým spojený je aj fakt, že je aj najdrahšia. Black rice puding preto nájdete viacmenej iba v drahších reštauráciách. Určite však stojí tento dezert za skúsenie. Vyrába sa z ryže a kokosového mlieka. 

Mango sticky rice


Posledný dezert z tých, ktoré zaručene nájdete v každej drahšej reštaurácii a rezorte je mango sticky rice. Doslova lepkavá sladká ryža, ktorá je mimochodom v celej Indonézii veľmi populárna na sladký aj slaný spôsob,  poliata kokosovým mliekom sa servíruje s plátkom čerstvého manga. Na niektorých miestach nájdete namiesto manga papáju, alebo iné exotické ovocie, ale my odporúčame mango. Mimochodom, na Bali je každý mesiac bohatý na iné ovocie. Kilo manga preto niekedy dostanete za menej ako jedno euro.

Pisang goreng


Pre tých, ktorí čítali náš článok o balijských a vegánskych hlavných jedlách, nebude tento názov až takým rébusom. Pre tých, ktorí ho ešte nečítali to však pripomenieme. Slovo „goreng“ znamená po indonézsky „pražený“. Možno poznáte Nasi goreng – praženú ryžu, ktorá je úplne najbežnejším jedlom v celej Indonézii. Pisang zas znamená „banán“. Keď si tieto dve indonézske slová spojíte, vznikle „vyprážaný banán“ čo neznie vôbec tak lahodne, ako to v skutočnosti je. Pisang goreng mi zozačiatku vôbec nechutil, ale bolo to iba kvôli predsudkom, že banán sa predsa nemá vyprážať. Nuž, zas sa mi len potvrdilo, že to čo je normálne a bežné v jednej krajine, nemusí tak byť v krajine druhej… Na Bali som sa dokonca dozvedela, že sú odrody banánov, ktoré sú na vprážanie najvhodnejšie. Sú to tie úplne najmenšie, ktoré keď zjete surové, stŕpne vám celý jazyk. Vlastne, keď už budete v Juhovýchodnej Ázii, určite skúste všetky banány. Vrátite sa na Slovensko, a nebudete veriť, že to čo jeme my tu je takisto banán.


Naspäť ale k Pisang gorengu…v čom sa vypráža? Zvyčajne v múke s vanilkovou arómou. V supermarketoch si môžete kúpiť vopred pripravený „bubuk“ – posýpku, ktorú len zmiešate s vodou a vznikne vám cestíčko, v ktorom potom banán vykúpete. Pozor však na slovo bubuk. Nie je to názov konkrétnej posýpky, ale skôr všeobecný názov pre zmesy k vareniu, ktoré sa tu bežne pužívajú. Ako príklad uvediem Tempe bubuk – posýpku na ochucovanie tempehu. Dajte si teda pozor na to, čo kupujete, určite bude na obale aj fotka toho, na čo to je. 

Onde – Onde 


Onde-onde nájdete výlučne na tzv. night markets (nočných trhoch). Tie sú však úplne bežnou súčasťou každého mesta aj dediny, takže príležitostí bude dosť. Sú to guličky z ryžovej múky a vody obalené v sezame a za pomerne krátku dobu sa na nich stanete doslova závislými. Sľubujem! Na thoch ich predávajú v klasickom prevedení, alebo s čokoládovou náplňou (o ktorej nikdy nezistíte, či je alebo nie je vegan). Ako ich na trhoch rozpoznáte? Väčšinou budú súčasťou malých vozíkov na kolesách, kde nájdete viacero takýchto snackov a chlapíka, ktorý ich za vozíkom praží v obrovskom woku rýchlosťou vetra.


Tahu kreks


Hneď vedľa Onde-onde v rovnakom stánku nájdete Tahu kreks. Tahu v indonézštine znamená tofu, a krekry vám asi niečo hovoria. Voľne to môžeme preložiť ako tofu krekry. ide o tofu kocky, ktoré sú vypražené (v rovnakom woku ako sladké onde-onde) až dochrumkava. Väčšinou sa podávajú s čerstvými chili papričkami, takže ak nie ste milovník štipľavého, odporúčam vypýtať si: „Tidak pedas“ – bez chili. S onde onde sa tieto dva snacky stali mojou závislosťou na striedačku. Podľa toho či som mala chuť na sladké, alebo na slané. Moja návšteva nočného trhu sa nikdy nezaobišla bez nákupu ( a zejdenia za pochodu) aspoň jednej z týchto dvoch maškŕt.


Pisang rebus


Počas čítania článku ste sa dozvedeli čo znamneá slovo Pisang. Banán, správne! Teraz vám prezradím sladké jedlo z banána, ktoré by som na Bali už rozhodne skúsiť nechcela. Pisang rebus – varený banán. Ak sa vám zdal pisang goreng cez čiaru, pisang rebus si už asi ani nedokážete predstaviť. Ja som nedokázala tiež, a preto som si ho samozrejme musela objednať ( a oľutovať). Je to banán, opäť nejaká odroda ideálna na varenie, nie na vyprážanie, ponorená vo vode s palmovým cukrom a kurkumou. Ja som k tomu dostala aj nejaký zelený list. Tuším ten na podporu trávenia, ktorého meno som zabudla, ale veľmi dlho som to neskúmala. Pisang rebus sa stal jediným jedlom, ktoré som naozaj nedokázala dojesť. Určite však odporúčam skúsiť a vytvoriť si vlastný názor. Každému chutí niečo iné :). 


Kvôli tomuto článku som si opäť pripomenula vôňu a chuť Bali. Zo všetkých týchto vecí si Bali pripomínam prípravou Balijských palaciniek a ryžou v kokosovom mliečku. Obe tieto veci si viete jednoducho pripraviť aj vy doma zo surovín, ktoré nájdete bežne v obchodoch. 


Selamat makan! Dobrú chuť!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: