Blízky východ je vegan friendly

Blízky východ je vegan friendly

V každej krajine existujú tradičné mäsové jedlá, ale aj tradičné vegetariánske či vegánske. Na prvý pohľad nám to nepríde také samozrejmé, pretože sa okolo slova „vegan“ vytvoril zbytočný kult symbolizujúci slová drahý, bio, zdravý, neprirodzený, zložitý. No nič z toho nemusí byť zaručenou pravdou. Aké sú jordásnake a izraelské vegánske tradičné špeciality? Dozviete sa v tomto článku.

 

Za’atar

Prvé jedlo, ktoré sme ochutnali v Izraeli bol Za’tar. Mysleli sme si, že sa tak volá celé jedlo, no po prieskume sme zistili, že to je zmes korenia, ktorá na chlebíku je. Ide o zmes, ktorú vám v každej prevádzke pripravia inak. Niekde priamo na pita chlebe, inde ako dip s olivovým olejom, do ktorého si chlieb namáčate. Zväčša je Za’tar kombináciou byliniek tymián, oregáno, saturejka a bazalka. Niekedy pridávajú aj sezam, ktorý je v tejto oblasti tiež veľmi používaný. Chlebík s týmto korením si môžete kúpiť aj v ktorejkoľvek pekarničke, nemusíte naň chodiť do reštaurácie. V tých sa cena pohybuje okolo 8 eur (za chlieb s korením -_-).

 

Hummus

Hummus sa rozšíril už po celej Európe, ale v Izraeli a Jordánsku je naozaj úplne všade. V obchodoch v polkilových baleniach, v hoteloch na raňajkách a v každej reštaurácii. Určite sa teda nemusíte báť rezervovať si hotel s raňajkami, pretože tam zaručene nebude chýbať. Hummus a zelenina sú hotelové „must have“. Pre tých, ktorí nevedia, čo vlastne hummus je: Hummus je cícer (z arabského aj tureckého jazyka). Pripravuje sa v kombinácii s olivovým olejom, cesnakom, tahini (sezamovou) pastou, citrónom a korením. V krajinách blízkeho východu však chutí troška kyslejšie ako u nás.

 

Fattoush

Fattoush je jeden z arabských šalátov, ktoré nájdete v každej reštaurácii, ktorá má v menu tradičné jedlá a šaláty. Ide o mix paradajok, uhoriek, papriky a cibule v kombinácii s opraženými kúskami pita chleba (prípadne čipsami). To všetko ochutené koreninami a poliate olivovým olejom a citrónovou šťavou. Opäť je chuť jedla jemne kyselkavá. Z korenín sa používa tradičný Sumah,ktorý má sám o sebe nakyslavú chuť. Sama nie som veľmi šalátový typ, no tento mi skutočne chutil.

 

Falafel

Falafel na Slovensku poznáme z arabských fastfoodov, no v Jordánsku sú falafelové guľky podávané ako predjedlo s čerstvou zeleninou. Vo fastfoodových predajniach si ho môžete kúpiť opäť ako samostatné guľky bez všetkého, alebo v pita chlebe s hummusom, alebo rovno na tanier. V beduínskom Wadi Rum fičali najviac samostatné guľky a nám ich doniesli ako vďaku za to, že sme pohennovali ruky beduínok na svadbu 🙂

Lentil soup

Ak ste už začali pochybovať, že si v Jordánsku nič teplé nedáte, prekvapíme vás. Šošovicová polievka je tu niečo ako u nás kurací vývar. Nájdete ju v každej reštaurácii a všade bude zaručene vegan. Prinesú vám ju pomixovanú a bude mať žltučkú farbu, radosť zjesť. Samozrejme, znova vám k nej prinesú pita chlieb.

 

Halva

Dezert na záver musí predsa byť v každej krajine! Halva je tradičná v celej tejto oblasti a počas dovolenky vás určite tak skoro neomrzí. Arašidová, slnečnicová, pistáciová, kešu a ešte mnoho ďalších príchutí, ktoré sme zatiaľ neskúsili nájdete v celom Jordánsku aj Izraeli. Môžete si ich kpiť aj v suvenírových obchodoch tak, ako všetky tradičné suroviny a korenia. my si vždy nejaké donesieme na pamiatku aj používanie 🙂

 

TIP: Ako sa najesť v Jeruzaleme zadarmo

Izrael je skutočne finančne náročný štát. Keď sme sa vrátili z Jordánska do Izraelu odkiaľ sme odlietali domov, chcelo sa nám priam plakať. Ceny sú neporovnateľné, a preto odporúčame všetky aktivity, vrátane tradičných jedál odskúšať radšej v Jordánsku. Máme však pre vás aj jeden tip na záver, ako sa najesť zadarmo v hradbách starého mesta Jeruzalema. Stačí ak sa ubytujete v jednom z najlacnejších  Hebron Youth Hostel, ktorý ponúka večeru v cene ubytovania. Najprv sme si mysleli, že to bude len večera „naoko“, no oni mali mäso/vege/vegan verziu v jednom jedle a dokocna aj veľmi chutnom. A nabrali nám ako pánom, až sme to nevládali zjesť. Určite sa oplatí!

 

 

 

 

 

 

 3 thoughts on “Blízky východ je vegan friendly”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: