Cyprus – týždeň tretí

Cyprus – týždeň tretí

Okrem toho, čo sa nedá vypovedať, lebo to jednoducho musíte cítiť, je Cyprus neskutočne čarovné miesto s neopísateľným duchom. To čo sa však opísať dá zhrniem do pár riadkov…

Keď prechádzate po uličkách Nikózie, viete, že ľudia vychutnávajú každý jeden okamih. Ich typické “siga, siga” (pomaly, pomaly) cítiť pri každej aktivite. Nikde na svete nebudete mať možnosť vidieť po kope viac ľudí pijúcich kávu ako tu! Samozrejme, všetky druhy kávy sa ponúkajú vo Fredo verzii – s ľadom. Ľadové kapučíno, ľadové presso, klasické frapé, a hocičo čo si zmyslíte, ibaže ľadové. Tradičným nápojom je pochopiteľne káva – cyperská, silná, aromatická a skutočne veľmi povzbudzujúca. Pita chlieb, hummus, olivy a souvlaki nájdete v každej reštaurácii. Ľudia tu väčšinou jedia mäso, najlepšie s mäsom, ale taký falafel sa dá zohnať prakticky na každom rohu.

Vo večerných hodinách to v hlavnom meste neutícha a mladí, starí, ženy, muži, deti si vychutnávajú Sangriu s nemalým množstvom cigariet, po prípade so sishou na Ledras alebo v jej okolí. Uličky sú popretkávané a nie je v nich žiadny systém, ale to na Cypre takmer nikde. Svedčí o tom aj katastrofálna mestská hromadná doprava. Ak nebývate na okraji mesta ako ja, dokážete sa všade dostať aj pomocou vlastných nôh.

Zaujímavosťou je, že ak ste blondínka na Cypre, denne Vám zastane, zatrúbi na vás alebo vás osloví najmenej tucet chlapov. Starí, mladí, na veku absolútne nezáleží. V podstate stačí ak máte belšiu pleť a už ste objektom. Minimálne obdivu. Netreba sa však báť pretože Cyprus je považovaný (štatisticky a budete to počuť niekoľkokrát aj od domácich) za jednu z najbezpečnejších krajín v Európe.

Z Nikózie sa dá dostať takmer na každú pláž v priemere do hodiny, a preto sú títo ľudia naozaj spokojní a cítiť z ich života, že nepotrebujú nič viac ako tento čarovný ostrov. Veď kto by pri pohľade na tieto fotky potreboval viac?!
P.S.1: Príroda je tu čarovná a tak môžem len odporúčať! Čistejšiu a priezračnejšiu vodu som nevidela nikde na svete!
P.S.2: Ak neplánujete ostať na Tureckej strane, kupujte si letenku do Larnaky! Ercan z toho vynechajte, inak budete mať dočinenia so Slovenskou ambasádou v Nikózii, tak ako sa to podarilo mne.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: