(E) XCARET ADVENTURE

(E) XCARET ADVENTURE

(E)XCARET ADVENTURE

… a práve nekonečne veľa možností spôsobuje, že nedokážeme zaspať. 

V mexiku sme štvrtý deň a zajtra mám 27. Moje narodeniny sú vždy niečím špeciálne, pretože je to jediný deň v roku, kedy si dovolím osláviť samú seba bez výčitiek, a preto ani zajtrajšok nemôže byť výnimka. Kým Nika googli, čo podniknúť, aby ma uspokoijla a docielila, že môj deň bude výnimočný, ja sa snažím zaspať v tom najväčšom hluku na 5th Avenue s plným nosom.

Rozhodnutie si ale nechávame na ráno, pretože pri cestovaní ale aj v živote sa riadime príslovím, ráno mudrejšie večera. Keď otvorím oči, Nika je už hore a pýta sa ma: “Už vieš čo by si dnes chcela robiť?” Ešte stále som trochu nahnevaná, pretože cestovanie, ak nie solo, je najmä o prispôsobovaní a hľadaní kompromisov. Kedže sme sestry a poznáme sa dokonale, kompromis sa dá nájsť rýchlejšie, no ja nemám ani len predstavu ako by som chcela stráviť dnešný deň. Viem len, že chcem aby to bolo niečo nezabudnuteľné. Akoby to, že som s Nikou na druhom konci sveta nestačilo… 

Xcaret park

Počas pripravovania sa na túto cestu, sme objavili zábavný park Xcaret, ktorý nás obe veľmi zaujal, pretože spája všetko to čo máme rady. Adventure park Xcaret je bio parkom, ktorý bol vyhlásený za najlepší park tohto charakteru na svete. Spája v sebe to najlepšie čo si dokážete predstaviť. Mexická história a kultúra sa prelína s prezerváciou prírody, a to všetko za podpory lokálneho rozvoja. Jediný problém by bola cena. Návšteva tohto parku vás môže stáť vyše 150 EUR. Samozrejme na 5th avenue je možné vybaviť všetko od suvenírov, cez mexického frajera až po výhodné lístky do tohto parku. Je asi 8 hodín ráno a my sa napokon zhodneme, že sa ideme vydať sa na dobrodružnú narodeninovú cestu.

100% Nature – reštaurácia na 5th Avenue

Pobalené utekáme rovno na recepciu, kde zisťujeme, že oni nám miesto zarezervovať na dnes nevedia, pretože autobus už odišiel. Chvalabohu, niekoľko cestovateľksých skúseností z nás spravilo ostrieľané backpackarky, a my vieme, že sa to dá zariadiť aj inak a väčšinou ešte výhodnejšie. Napokon jednu nevydarenú tour máme za sebou. Playu sme rozhodnuté zajtra opustiť, takže do Xcaretu je možné ísť iba dnes. Aby sme sa neunáhlili, ideme na raňajky do reštaurácie, ktorú sme si vyhliadli pri včerajšej prechádzke. Nika si objednáva vegánsku praženicu s vegan šejkom (rozumej drinkom, nie arabským ropným magnátom) a ja si dávam svoje obľúbené narodeninové chleba vo vajci s volským okom a slaninou (taktiež skoro vegan). K tomu matcha latte a hneď je pocit z rána lepší. Obe začíname byť pozitívnejšie naladené, pretože aspoň už vieme aký je náš dnešný cieľ. Počas raňajok  neprehovoríme, lebo sa snažíme zistiť ako sa dostať do Xcaretu. Sláva internetu, a telefónom, ktoré robia tento svet taký dostupný. Zisťujeme, že do parku sa dá dostať autobusom. Táto informácia je síce stará, ale keď to fungovalo v minulosti, musí to fungovať aj teraz. Prinajhoršom sa odvezieme taxíkom, a keď ani to tak vymyslíme plán C. 

Zastávka pred Xcaret parkom

Na malej, takmer nerozpoznateľnej zastávke collectivo autobusov sa pýtam “takmer” plynulou španielčinou, či nás vedia odviezť do Xcaretu. Samozrejme ako inak, na všetkých turistických miestach je možné úplne všetko… Ani nevieme ako a už sa tlačíme v minivane s ďalšími pasažiermi. Nestíhame sa ani len čudovať koľko bilboardov excaretu spoza okien vidíme, a už na nás kričí náš šofér, aby sme vystúpili. Obe sa na seba natešene pozrieme a povieme si, že to asi bola správna voľba. Miesto na výpadovke je vyznačené dokonale, aby do parku trafili aj tí najmenej zdatní turisti. Popod diaľnicu je spravený malý tunel, aby ste sa mohli bezpečne dostať na druhú stranu cesty, kde vás vyzdvihne autobus Xcaretu úplne zadarmo. O pár minúť prichádza dobrodružné vozidlo, ako zo safari filmov a nesie nás naprieč zážitkom, o ktorých sa nám ani len nesnívalo. 

Ružové plameniaky

Pri vstupe dostaneme do rúk mapu a kedže čas je náš jediný limit, plánujeme ako bude naša dnešná trasa vyzerať. S Nikou sme dokonale zohratá dvojka. Vieme čo sa páči tej druhej, vieme kedy sme hladné, vieme ktorá musí potiahnuť tú druhú. Ja sa chopím roly navigátora cez park a Nika je opäť raz animátorom. Cez prales, ktorý je neporušený objavujeme botanické záhrady, aby sme sa mohli dostať k našej prvej atrakcii – splavu rieky. V areáli polostrova je mnoho zábavných parkov vlastnených rovnakými majiteľmi. My sme sa vybrali do Xcaretu kvôli cenotes a rieke, do ktorej sa práve chystáme. 

Rieka v Xcaret parku
Zohratá dvojka

Do atrakcie vedie podzemný tunel, ktorý sa zdá byť nekonečný. Po niekoľkých sekundách nekonečnosti vidíme na konci tunela svetlo a rozbúcha sa nám srdce. Drevená plťka, na ktorej je niekoľko radov sedadiel sa má preplaviť pomedzi starý majský kaňon. Sprievodca nás musí rozložiť podľa váhy aby sa plťka neprevrátila a v momente keď sme nalodení, zapína audio nahrávku. Ešte doteraz mám zimomriavky keď si na to spomeniem. Sprievodca nás dlhou palicou odtláča od brehu a my sa pomaly ponárame do kaňonu. Obkolesuje nás prales s tými najtropickejšími zvieratami. Lúče slnka sa odrážajú na hladine a potom naspäť na skaly kaňonu, prechádzajú pomedzi stromy, a v tom momente sa rozplačem. Viem, že presne tu som dnes mala s Nikou byť. Nesmierne vďačná zabúdam na to „ťažké“ rozhodovanie, pretože náhody neexistujú, a my sme presne tam, kde máme byť, presne v tom momente, v akom sme pripravené túto cestu absolvovať.

Zvyšok dňa nestíhame otvárať ústa nad krásami parku. Prechádzame k jednému z troch cenotes, ktoré musíme vlastnoručne preplávať. V prvej štvrtine nám dochádzajú sily, ale to nevadí, pretože každá časť je magická a nám to dodáva energiu plávať ďalej. Sprevádzané smiechom, sa dostávame ku koncu cenotes, ktorý ústi priamo do zálivu. Modrá voda, delfíny, a útes, na ktorom si dávame olovrat v podobe obedo večere, aby sme doplnili sily na zvyšok dňa.

Je niečo po pol 3 a nás ešte čaká dlhá cesta, cez akváriá, ZOO, a podzemný svet, aby sme sa mohli zúčastniť čokoládového workšopu presne o 4. Na workšope si melieme vlasnú čokoládu, s príchuťou aká sa nám ráči. Vyberáme si teda čili, vanilku a škoricu. Dozvedávame sa, že názov hot čokolate, v preklade horúca čokoláda, pretože čokoláda sa v minulosti podávala iba tekutá, znamená nápoj bohov. A my sa cítime BOŽSKY.

Workshop výroby čokolády
Turtle alebo tortoise?

Záver dňa by sme mali ukončiť veľkolepou dvojhodinovou šou v tom najväčšom divadle, aké sme obe doposiaľ videli. Ponáhľame sa teda chytiť tie najlepšie miesta, aby sme mohli predstavenie precítiť. Obe máme niekoľko predstavení za sebou, a preto strategicky meníme našu polohu. V tomto divadlo-amfiteátri je hneď niekoľko sprevádzačov. Do rúk dostávame malú sviečočku, ktorú si máme pripáliť. Zrazu sa z hľadiska stáva jedna veľká rodina, ktorá si pripaľuje a rozdáva sviečky navzájom. Presne o siedmej začína predstavenie. Mayská hudba a plameň sviečky má za následok, že sa rozplačem druhý krát. Viem presne kedy sa stalo, že cestovanie a podobné zážitky vo mne vyvolávajú neskutočný pocit vďaky a šťastia. 

Sedím tu, držím sviečku, do krajíčku očí sa mi tlačia slzy a v tom istom momente som svedkom tej najveľkolepejšej šou akú som kedy videla. 

Ak sa pýtate, či vstupenka do Xcaretu zato stojí, odpoveď je jasná. Excaret je celoživotný zážitok a ja som nemohla svoje narodeniny stráviť lepšie.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: