Jednosmerná letenka

Jednosmerná letenka

Držím v ruke pas s fejkovým koženým obalom s nápisom Freedom, ktorý som si dala vyrobiť na nočných trhoch v Siem Reap v Kambodži. Práve som si totiž kúpila jednosmernú letenku do Jakarty v Indonézii. Skajka mi telefonicky asistovala viac ako hodinu, pretože kupovanie leteniek je predsa jej silná stránka, nie moja…A keďže my máme všetko podelené, bez nej sa to nezaobišlo. Bože, ďakujem ti za ňu!

 

Ja vlastne ani neviem, čo povedať/napísať/cítiť/riešiť. Minimálne dva roky som čakala na moment, kedy bude isté, že idem úplne sama preč z Bratislavy. Pocit slobody pre mňa znamenal, že budem tým, kým som vždy chcela byť, na mieste, kde som chcela byť. A teraz čumím na tú letenku a ono je to real. Je jednosmerná, idem sama, idem na ostrov, na ktorom keď som sa po prvýkrát ocitla, povedala som Skajke, že mám pocit, že som tu už niekedy predtým bola a že sem patrím. Na ostrov, ktorý znamenal začiatok našich Sisway ciest. Na Bali. Na rok.

 

Je vo mne vzhluk toľkých emócií a pocitov, že neviem ktorý z nich vybrať a povýšiť nad ostatné. Hoci sa snažím, aby ma strach „nevyradil z hry“, je prítomný. Sisway nikdy nebol o exkluzívnych návodoch o tom, ako lacno cestovať, ale o tom, ako prekonať strach z neznámeho prostredia a nakoniec aj strach (z)o samého seba, či nebodaj zo smrti. Ešte mám pred sebou tri mesiace života na Slovensku /prípadne v Rumunsku a Poľsku, kde plánujem stráviť časť leta/ a každým dňom pribúda ďalší strach. Niektoré sú veľké nočné mory, iné smiešne blbostičky, o ktorých by ste si pomysleli, že človeku nikdy nedokážu napadnúť. Ale predsa…Chcem, aby ste vedeli, že aj ja mám strachy pred opustením krajiny a že strach je aj pre mňa ešte stále prirodzený pocit.

 1. Budú mi stačiť peniaze na celý rok? Čo ak nie?
 2. Ako budem žiť počas leta, keď musím šetriť na ročný pobyt v Indonézii?
 3. Ako to odôvodním rodičom/starým rodičom? Čo keď sa nahnevajú?
 4. Čo keď sa im niečo stane počas môjho pobytu a ja nebudem môcť byť pri nich?
 5. Čo keď budem musieť jazdiť skútrom? Po ľavej strane?
 6. Čo keď sa mi niečo stane? Choroba, úraz? Z čoho to zaplatím?
 7. Čo bude keď sa vrátim s prázdnymi vreckami?
 8. Je správne, že zahadzujem svoju rozbehnutú kariéru?
 9. Som dostatočne sebestačná, aby som to zvládla?
 10. Čo keď si nenájdem byt s kuchyňou a vodou?
 11. Čo keď mi budú liezť na nervy Indonézania, ktorí ma budú chcieť oklamať o peniaze?
 12. Čo keď ma niekto na ulici napadne/okradne?
 13. Čo keď mi nevrátia pas?
 14. Čo keď nebudem mať možnosť žiť vegánsky?
 15. Čo keď sa budem cítiť sama?
 16. Čo keď mi nikto nebude chcieť pomôcť?
 17. Čo keď budem len doma, pretože nebudem mať peniaze na cestovanie?
 18. Ako začnem žiť, keď sa vrátim na Slovensko?
 19. Čo keď sa obavy rodičov naplnia? Ten pocit, keď im budem musieť povedať, že mali pravdu…
 20. Čo keď ma opantá ilúzia separácie od ľudí, a keď sa vrátim späť, bude to so mnou opäť zlé a vrátia sa všetky zlé pocity, kvôli ktorým odchádzam?
 21. Čo keď očakávam príliš veľa, aj keď sa snažím neočakávať?
 22. Budem môcť pracovať na diaľku ako som plánovala?

 

Čo keď…

…sa nič z toho nestane?

 

A potom sú tu všetky tie životné skúsenosti, ktoré ma obohatili a nie raz presvedčili o tom, že veci vyzerajú nereálne až kým sa skutočne nestanú. A dôkaz, že som prešla už cez nejednu skúšku by mi mohol dodať odvahu, aby som sa toľko nebála. Ale prečo sa bojím? Je to len zvyk, ktorý si pestujem odmalička? Prečo keď nomádi dokážu prežiť za minimum v cudzích krajinách, ja by som to nedokázala? Prečo si nedokážem veriť, že som dostatočne silný jedinec? Ja neviem. Možno je to len tým, že som nikdy nebola nikde skutočne sama. A moja duša po tom tak prahla…Asi vedela prečo. A ja ju musím nasledovať. Preto som si dnes kúpila tú letenku. Jednosmernú. Telo nasleduje dušu. Verím, že to je správne rozhodnutie v mojom živote! A čo je vlastne sloboda? Určite nič, čo prežívam teraz, pretože to by som nenapočítala už 22 strachov za tak krátky čas.

Takže najväčšie očakávanie od Bali?

Dúfam ma naučíš nebáť sa!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: