Koľko stojí mesiac v Kambodži?

Koľko stojí mesiac v Kambodži?

Minulý rok sme navštívii rozvojovú Kambodžu, v ktorej nie je ešte natoľko rozvinutý turizmus. Užili sme si ju plnými dúškami aj s plnými bruškami.  Koľko sme minuli? Čo je v Kambodži najdrahšie a naopak najlacnejšie? Do čoho sa oplatí investovať? Dozviete sa v tomto článku.

 

 

Kým si nekúpiš letenku, nikam nepôjdeš!

Pravda budúcich aj súčasných cestovateľov. Kým si nekúpite letenky, vaše cestovateľské sny ostávajú len snami, nie cieľmi. Keď už máte letenku kúpenú, všetko sa plánuje oveľa vedomejšie. Pri krajinách Juhovýchodnej Ázie sú spravidla letenky nadrahšou položkou v rozpočte. Keďže my necestujeme štýlom „Tu je lacné letenka, tak poďme tam,“ ale podľa toho, kde nás práve intuícia nasmeruje, letenky do Kambodže nás vyšli 565 eur/1 osoba. Dokopy sme teda len za letenky zaplatili 1 130 eur. 

Letenky sme však mali kúpené oveľa skôr ako prišiel čas odletu, a preto sme si vedeli našetriť na „vreckové“. Vysoké ceny leteniek vás zo začiatku môžu hneď odradiť, no nedovoľte to! Prvý krok je vždy najťažší…pri všetkom.

Čakáme na východ slnka v Angkor Wate

Ubytovanie všetkých tried

V Kambodži sme strávili presný mesiac, od konca januára do konca februára 2017. Počas týchto dní sme vystriedali bývanie v stanoch na opustenej pláži, v hosteloch s nomádmi, v hotelových izbách aj apartmánoch. Cenovo sa ubytovanie pohybovalo od 2,50 eur / 1 osoba (stan) po 12,50 eur/ 1 osoba (apartmán). Pri ubytovaní platí, že sa najlepšie cestuje dvom. Vždy totiž kupujete celú izbu, nie lôžko.  Teda pokiaľ nebývate len v hosteloch, tam platíte vždy práve za lôžko.

Posledný týždeň sme prestali robiť „spending report“ a minuli sme takmer všetko, čo nám ostalo. Každopádne, aj to je vec, ktorú odporúčame skúsiť 🙂  Veľké oslobodenie sa od peňazí a pochopenie, že tak ako peniaze odídu, tak aj prídu! Vieme akurát koľko náš vyšlo ubytovanie počas prvých troch týždňov: 314 eur (2 osoby/3 týždne).

 

Náš stan na ostrove Koh Rong

Ak si neočkovaný, papaj v reštikách!

Jednou z vecí, ktoré sme už poznali z Bali je hygiena stravovacích zariadení v Juhovýchodnej Ázii. Obe sme názoru, že sa radšej najeme v „čistej“ kuchyni, ako z pouličných stánkov. Dôležité je však uvedomiť si aj to, že hygiena v tejto oblasti je neporovnateľná s Európou. Niektoré reštaurácie môžu na tamojšie pomery vyzerať naozaj čisto, ale len čo prekročíte prah kuchyne, uvidíte, že Kambodžanky pripravujú vaše jedlo na zemi a podobne…

 

Aký bordel na uliciach, taký v Kambodžských kuchyniach

 

Každopádne, skúsili sme aj pár pouličných „šmakov“, aj luxusné reštaurácie. Niekedy sme boli na polievke a ovocí celý deň, pretože v takom teple vám ani nechutí jesť, inokedy sme si dali štyri chody, lebo „žravka“. Dokopy sme teda za tri týždne v Kambodži doslova prepapali 467, 60 eur (2 osoby) vrátane pitného režimu, drinkov na párty a jedla na všetkých letiskách.

 

Náš prvý Kambodžský obed 

a štastná hodinka 😀

Donekonečna a ešte ďalej!

Ako ste si mohli všimnúť, pri cestovaní nikdy neostávame v jednej destinácii, tobôž nie v jednom hoteli. Ani Kambodža nebola výnimkou. Jazdili sme tradičnými tuk-tukmi, loďami, skútrami, autobusmi a dokonca aj luxury night autobusmi. Ak cestujete s úmyslom ostať na jednom mieste, určite na tejto položke ušetríte. My sme však prešli hádam polovicu Kambodže na dvakrát. Keď ste v cudzej krajine a máte limitovaný čas, kašlete na všetko, zbalíte si veci, a idete…pretože už nikdy nemusíte mať šancu. Preto sme sa vrátili na niektoré miesta v Kambodži opäť.

Dokopy sme precestovali 269,22 eur (2 osoby). 

 

Cesta drevenou loďkou z ostrova Koh Rong Sanloen na Koh Rong

„Povinná“ jazda v cudzej krajine

Vždy sú pre nás zaujímavejší miestni ľudia a krásy prírody, nie turistické atrakcie, no vždy si povieme, že aj tie „promované“ veci musíme vidieť. Tak sme boli v Ankgor Wate, jednom z divov sveta, za škaredých 74 eur/ 2 osoby, alebo sme plávali v noci s planktónom za 10 eur / 2 osoby. Dali sme si plavbu loďou po rieke v časti Kampot atď.

Samozrejme, domov prísť bez suvenírov nemôžete, tak isto ako si neodpustíte hodiť mince a niekedy aj bankovky pouličným hudobníkom, pretože pri cestovaní máte pocit takej vďaky, že sa chcete rozdať… . Dáte si aj nejakú tú masáž, dve, tri, pretože tu sú ochotní zodrať z vás masírovaním kožu za naozajstné drobné…a tak sa postupne nabaľuje suma podobná tým predchádzajúcim. To je však už na každého uvážení.

 

V chrámovom komplexe Angkor Wat. My a milión turistov.

A potvrdenie, že najlepšie veci sú zadarmo. Budhistický ceremoniál s miestnymi v Batambangu.

Koľko nás teda dokopy vyšla Kambodža?

Bolo to magických 2180,82 eur/ 2 osoby/ 3 týždne s tým, že sme neplánovali žiadne „lowcosty“, dovolili sme si čo sme len chceli a vôbec sme sa neobmedzovali. Pripočítajte si však posledný týždeň, kedy sme si neznačili výdavky, cca 500 eur a  „povinnú jazdu“ a pokojne sa to môže vyšplhať na 3 000 eur. Každopádne 1 osobu stál mesiac v Kambodži 1 500 eur, z čoho viac ako tretina bola letenka.

 

Na jednom sa zhodneme obe: Neľutujeme ani cent minutý v Kambodži a celkovo ani cent minutý na cestovanie. Je to najlepšia investícia. možno raz o tom bude ďalší článok… 🙂

 

Viac fotiek z mesiaca v Kambodži TU.

Video z kambodže TU.

 

 

 5 thoughts on “Koľko stojí mesiac v Kambodži?”

 • Aho baby, super fotky aj napady, odporucila mi vas kamoska Natalka…mam jednu otazocku, mate niekde zverejneny planik, ze ako a kadial ste sli? Len tak pre zaujimavost 🙂
  Vdaka pekne. Sima

  • Ahoj, ďakujeme za tvoj záujem. Máme plánik, pošli nám svoju e-mailovú adresu, radi ti ho pošleme. 🙂

 • This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking
  more of your wonderful post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

  • Ahoj. No áno, je to rôzne, ale keď vieš dátum, kedy máš voľno v práci, veľmi si z tých leteniek nenavyberáš 🙂 Ale súhlasím s tým rozmedzím čo si napísal, aj keď osobne som ešte nenatrafila na jednosmernú letenku do Thajska za 150. 🙂 Cez čo letenky vyhľadávaš ty, prosím?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: