Laksa je láska

Laksa je láska

Juhovýchodná Ázia je úžasná časť sveta, ktorú treba určite navštíviť. Všade cítiť vôňu kurkumy, citrónovej trávy a koriandru. Po návšteve zrazu začnete používať zázvor aj inak ako do čaju a všetko jedlo začnete viac koreniť. Pre tých z vás, ktorí radi skúšajú exotické recepty sme vyskúšali pripraviť malajzijskú polievku Laksu.


To, či je laksa skutočne malajzijská je diskutabilné, pretože ako už býva zvykom, ľudia migrujú a tak isto sa miešajú aj chute rôznych krajín. Laksa je spojením čínskej a malajzijskej kuchyne, avšak nájdete ju aj v Thajsku či v Indonézii.


Tak ako samotný pôvod laksy, diskutabilný je aj pôvod slova „laksa“. Podľa sanskritu môže ísť o pomenovanie rezance/nudle, v Číne zas hovoria, že ide o názov, ktorý v preklade znamená štipľavý piesok. Tento názov sa odvíja od chrumkavých kreviet, ktoré sú súčasťou pravej laksa polievky. Ako nás už ale poznáte, radi by sme vám priniesli vegánsku verziu tohto tradičného receptu, ktorá je čoraz viac populárna všade na svete.


INGREDIENCIE


1 zeleninový bujón

Pol balíčka ryžových rezancov 

Pol pohára Laksa pasty

Pol konzervy kokosového mlieka

Čerstvý hrášok v lúskoch

Pol brokolice

Tofu natural

Zázvor

Cesnak

Soľ

Kurkuma

Kokosový olej

Limetka


PRÍPRAVA


1. Dajte si zovrieť vodu do kanvice a po zovretí s ňou zalejte polku balíčka ryžových rezancov. Na hrniec položte pokrývku a nechajte rezance zmäknúť. Mali by byť zmäknuté akurát keď dokončíte prípravu laksy.


2. Nakrájajte brokolicu na menšie kúsky, posoľte ju a pripravte ju na pare spolu s hráškovými lúskami až do mäkka. Ideálne je, že v polovici varenia brokolice pridáte na paru aj hráškové lúsky. Zmäknú tak spoločne narovnako a v polievku budú aj chrumkavé. To je majstrovstvo kuchárov z Juhovýchodnej Ázie a dôvod prečo nám niektoré jedlá chutia viac od nich, ako keď si ich spravíme doma.


3. V ďalšom hrnci si pripravte zeleninový vývar, alebo použite klasický zeleninový bujón.


4. Na oleji osmažte nadrobno pokrájaný cesnak a pridajte laska pastu. Po chvíľke pridajte vopred pripravený vývar a po ďalšej kokosové mlieko a koreniny (zázvor, kurkumu, soľ). Limetku pridajte až na úplný koniec, prípadne ju servírujte osobitne a každý si dá podľa chuti. 


5. Laksa vývar nechajte variť a zatiaľ si pripravte pražené tofu. Nakrájajte tofu na kocky a opražte ich na oleji najprv z jednej strany a potom z druhej. Pre tých, ktorí sa nezľaknú množstva oleja odporúčame vypražiť tofu ako vo fritéze – celé kocky tofu ponorené v oleji. Veď predsa, tak sa to v Juhovýchodnej Ázii robí.


6. Brokolicu,hrášok, tofu aj rezance do polievky pridajte až pred servírovaním a dozdobte ju koriandrom.


Dobrú chuť :)!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: