Me & THE City

Me & THE City

Práve som sa zobudila…zvedavá, kde vo vzduchu sa práve nachádzame. Otváram pomaly okno, pretože po Kinedryle som tak trochu omámená. V momente ma zaplaví vlna teplých, žiarivých lúčov signalizujúcich východ Slnka. Krásne biele oblako-ovečky sú zahalené v odleskoch zlatej a mne robí problém sa nato dlhšie pozerať, pretože Slnko je príliš blízko. Nespomínam si ako presne som prežila nasledujúcich 30 minút. Radosť z toho, že sme prileteli do NY je obrovská. Začal sa výlet, o ktorom som do tohto momentu len snívala, pričom ešte aj týždeň predtým by som na 100% tvrdila, že podobné zážitky mi proste nie sú súdené.

Taxikár nás posadil na zadné sedadlo a už máme namierené na Manhattan. Delí nas s ním jedno plastové okno s malým otvorom a Hudson river. Keď nás priniesol na 102th street and 6th evenue, zastal čas. Kľúče od bytu sme mali v tejto štvrti odložené u suseda. Typické New Yorské schody tehličkových bytov si okamzite získali moju pozornosť a ja som si začala uvedomovať, že nesnívam. Starší pán sa nás spýtal či my sme tí, na ktorých čaká a o chvíľu sme ťahali kufre po schodišti do nášho dočasného príbytku. Bez plánovania a väčších dohôd sme sa len tak zobrali a vydali naprieč dobrodružstvu.

New York mal pre nás pripravených niekoľko prekvapení. Cestovateľskú príručku sme nečítali ani jednu a nezisťovali sme čo treba vidieť, tak ako to robíme teraz. Prechádzali sme sa, objavovali, používali mapu a snažili sa spoznať túto džungľu. Áno, je pravda, že je plný mrakodrapov. Áno je pravda, že je tam milión turistov. A áno je tam aj špina. Avšak rozmanitosť tohto miesta dokáže uspokojiť každého. My sme tam prišli ako jedna cestovateľská + jedna necestovateľská duša. Zážitok sme si však odnášali obaja. Po pár dňoch sme metro poznali takmer naspamäť. Obišli sme 42th Evenue s Times square, Wall street, Central park, Brooklyn Bridge, Staten Island. Omylom sme zavítali na Shaeksperovské noci a ocitli sa na natáčaní filmu. Dvakrát sme absolvovali nočnú sightseen tour, počas ktorej som prvýkrát v živote plakala od šťastia. Okamih, kedy nás double decker niesol ponad rieku do Brooklynu a my sme mali možnosť vidieť vysvietený Manhattan patrí medzi najsilnejšie momenty môjho života.

Vynechali sme sochu Slobody a dokonca aj Empire state building. Nemám rada tie tuctové atrakcie, ktoré neponúkajú turistovi nič iné, iba vyškrtnutie zo zoznamu VIDENÉ. Oveľa viac nás zaujímali nenásilné nákupy v SOHO, prechádzky po China town, alebo len tak pomedzi bloky, čo prispelo k zisteniu, aké malé toto miesto je a že všetko nájdete za rohom. Myslím, že som prvýkrát v živote ochutnala Starbucks. Spomínam, ako som so svojou lámavou neangličtinou objednala niečo s veľkou porciou šľahačky, zatiaľ čo vonku hrala živá hudba. Magické… to sa nám na Slovensku môže stať iba na jarmoku pri objednávaní klobásy. Zážitok umocnila aj malá lanovka, premávajúca ponad rieku. So západom slnka to patrí taktiež k topom tohto výletu. K tým nepochybne patrí aj nespočetné množstvo “talentovaných” ľudí predvádzajúcich sa výlučne v metre. Len tak, aby sme objavili ich talent aspoň my. A nemôžem vynechať US Open. Jeden z najvačších eventov, na akých som bola. Amerika to proste vie…

New york ma naučil mať rád sushi, nepiť pred jazdou na autobuse bez WC-ka, no hlavne to, že sny sa plnia!

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: