Milujem nové začiatky

Milujem nové začiatky

Pomaly ale isto sa tu udomácnievam. Som schopná sa tu orientovať, začínam spoznávať kultúru ľudí, uvedomovať si nedostatky Bukurešti, a porovnávať s domovinou. Čo je lepšie a čo horšie, čo mi nevadí, načo si asi budem musieť zvyknúť a prečo to tu budem milovať.

 

Dnes som si uvedomila, že o Rumunsku a rumunoch som nemala vytvorenú žiadnu mienku. Nikdy som do tejto krajiny nechcela prísť a už vôbec nie tu bývať. Rumunsko je proste nezaujímavé a preto som si nikdy nepredstavovala aké to tu môže byť. Ak by som vám mohla po takmer dvoch týždňoch priblížiť mentalitu rumunov a prirovnala ich k nejakej tradičnej kultúre, stereotypom by boli španieli. Rumuni majú s nimi veľa spoločného. Na počudovanie, veľa z nich žije v Španielsku kvôli podobnosti jazykov, wou. Ich mentalita je veľmi ovplyvnená južanskou kultúrou a bezstarostným (pasívnym) pohľadom na vec, maňana, čo však nemusí byť pre expata pozitívum.

 

Ďalšou slabou stránkou (zatiaľ mi to nevadí, ale myslím, že časom si určite budem nato musieť zvyknúť) je ľudnatosť hlavného mesta. Premávka je tu neskutočne vyťažená a denne sa tu tvoria zápchy hodné hodín čakania. Metro používa veľa ľudí, a intervaly spojov nie sú veľmi frekventované, čo znamená, že rána dokážu byť neprijemné. Asi prvý krát v živote ďakujem bohu za svoju veľkosť “zmestím sa všade”. Okrem toho, business centrum Bukurešti sa nazýva Pipera. V tejto oblasti je situovaných asi milión (a nepreháňam) spoločností a všetko je vlastne na kope. Pipera je zároveň konečná metro linky 1 takže všetci ľudia to majú o 9 namierené týmto smerom a po šichte spať. Koniec koncov, ak človek vyrastá v Lučenci, kde si zvykne na cigánov, býva na mlynoch, kde sa zoznámi s 39, naozaj nezažije až taký kultúrny šok.

 

Na druhej strane, neskutočne oceňujem malé stánky s kvetmi na každej križovatke. To u nás nemáme a myslím si, že nie je nič krajšie ako keď vidíte chlapa utekajúceho na metro kupovať kvety aby mohol potešiť ženu, priateľku, mamu… Hneď ma zahreje pri srdiečku. Takže keď sa pretlačím cez ľudí v metre, vídem von a vidím ako staré tety predávajú ruže, alebo konáre s malými púčikmi hneď zabudnem nato, že som 7 minút musela ovoniavať niekoho pazuchu. Navyše, moja cesta trvá veľmi krátko nato aby som sa sťažovala. Dve pesničky a som v práci. Nečudujem sa, že môj playlist obsahuje dokopy 4. Dve ráno a dve podvečer.

 

Nové začiatky však neprinášajú len pocity eufórie a rozčarovania z nového prostredia. Na každom novom mieste sa vyskytnú určité problémy, ktorým človek musí čeliť. Ja sa momentálne pasujem s neakceptovateľným prístupom majiteľa bytu, do ktorého som sa nasťahovala a s povinnosťami imigranta. Verím, že všetko sa dá do poriadku v čo najkratšiu dobu a o týždeň si budem môcť povedať, že povinnosti imigranta (ako:
– zakladanie si bankového účtu,
– hľadanie obvodného lekára,
– bojovanie so slovenskou zdravotnou poisťovňou,
– návšteva cudzineckej polície,
– a dúfam, že už nič viac sa nevyskytne!),
mám vyškrtnuté z ”to do listu”.

 

Okrem nových začiatkov v novej krajine sa stretnete aj s novými ľuďmi. Takými, ktorí sa stanú vašou zahraničnou rodinou. Podobné skúsenosti mám z každej svojej cesty a pobytu v zahraničí. Verím, že aj ľudia ktorých spoznám tu sa dostanú pod moju kožu a zanechajú vo mne krásne spomienky, že prežijeme spolu veľa vtipných príhod, budeme si oporou a niekedy v budúcnosti budeme na seba spomínať ako na rumunskú rodinu. Musím uznať, že je tu celkom veľká slovenská komunita a ja sa teším na spoznávanie nových ľudí. Tých slovenských, ale aj celkom iných.

Okrem nových začiatok milujem rozmanitosť, a tej tu je požehnane.

Prvá kniha, ktorú som v živote zobrala do rúk a prečítala bola Dracula od Brama Stokera. Dnes už vidím tú spojitosť.

 

Zápcha po 18tej hodine na Piata Victorei

Východ Slnka o 7 ráno 🙂

Teta predávajúca kvety na Pipere.

Nájdete tu aj ponožky… keby si niekto náhodou zabudol do kancelárie jedny obuť.

Opäť zápcha, tento krát v nedeľu.

Jedno zo spomýnaných kvetinárstiev.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: