Ostrov kníh a ohňových šou

Ostrov kníh a ohňových šou
Natúpili sme na loď, nevediac či nám zastane v tom správnom prístave. Zastala.Jedna malá piesočnatá ulička s pár bungalovmi a guesthousami, s veľa bordelom všade naokolo a s ďalšími prípravami ako aj z tejto pláže urobiť turistické doupě.
Miešajú sa vo mne pocity. Som rada, že som sem prišla, kým je to tu relatívne autentické, no na druhej strane ma zaujíma, aké sú možnosti začať tu podnikať. Aké by to bolo, nechať svoj doterajší život a začať ho žiť tu. Na Koh Rong Sanloem. Miesto, ktoré sa nechváli modrými lagúnami, lebo je celé také. Miesto, z ktorého dovidíš na ďalší neobývaný ostrov, džungľu, o ktorej môžeš čítať iba v tých najdobrodružnejších cestopisoch. Miesto, kde sa v noci môžeš ísť poprechádzať s planktónom, alebo si užiť ohňovú šou v podaní dvanásťročného Khméra s blonďavým melírom.
A cez deň? Bez výčietiek nič nerobiť, alebo ležať na pláži a čítam knihu…ležať na lehátku a čítať knihu…ležať v hamake a čítať knihu. Teda to tu robí každý okrem nás. Až mi napadla myšlienka, že si po príchode na Slovensko prečítam Starca a more, lebo Hemingway jednoznačne musel zažiť niečo podobné, ako teraz my.
Piesok tu síce nie je biely, ako na Koh Rong, no tento ostrov dýcha zlváštnou atmosférou. Sú tu len skutoční cestovatelia, ktorí tu buď stavajú vlastné bungalovy, alebo cestujú ž niekoľko mesiacov či rokov. Cestovateľom stačí k životu menej. Možno to by som sa od nich chcela naučiť.
S neuzavretou otázkou, tak ako sú nedostavané tamojšie rezorty odchádzame opäť na loď. Motor naštartuje takou rýchlosťou, že sú za nami šľahačky, alebo pena do kúpeľa. Čokoľvek, čo si vaša sureálna predstavivosť dokáže vymyslieť.
Mám byť smutná, že som tu poslednýkrát a že sa mi “Hemingwayou ostrov” vzďaľuje? Cítim len vďaku a tlkot srdca, ktorý ma poháňa vpred spolu so šľahačkovým motorom. Nadýchnem sa a hovorím Skajke: “Ďakujem!”


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: