Štipka Škandinávie

Štipka Škandinávie

V noci sme dorazili do malého mesta blízko Helsiniek, kde bývajú jej rodičia. Po tme som vedela rozoznať len, že dom je drevený a dvor trávnatý. Keď som však ráno vstala a vyšla z malej chalúpky, pochopila som, prečo sú Fíni jeden z najšťastnejších národov. Cítila som sa ako v rozprávkovej verzii Pána prsteňov.

Ráno sme sa šli prejsť do neuveriteľne krásneho lesa, ktorý bol celý posiaty lesnými čučoriedkami, brusnicami, papradím a machom. Mala som chuť ľahnúť si a načúvať tichu nedotknutej prírody. Fínska rozprávka existuje. Hovorím si.

Na ďalší deň sme navštívili niekoľko ostrovov. Jeden sme nazvali Ostrov pokémonov. Nemyslela som si, že pokémon mánia až tak zasiahla decká z celého sveta, ale stalo sa. Vyzerali ako pokazení avatari. Z vrecák im trčali len káble, pretože táto ultra appka asi žere veľa baterky, tak treba mať externú…len pre prípad, aby sa nemuseli náhodou pozrieť na svet naokolo. Snažila som sa obhájiť túto hračku, ale argumenty dievčat boli príliš dobré a hovorili jasné nie pokémonom.

Pred večerom sme navštívili oveľa príjemnejšie miesto. Park plný hamakov, slacklineov, jogujúcich a oslavujúcich skupiniek. Vravíme si, že naša fínska kamoška by tiež mala spoznať Helsinki z inej strany. Zadredila som jej už polku hlavy, a teda je pripravená na reggae bar. Kto by očakával, že v Škandinávii bude niečo také? Kto by očakával, že v krajine, kde sú blonďáčikovia sa nájde podnik, kde sú takmer všetci černoši? Priamo z Afriky? Škoda, že to bol len bar a nie klub, pretože pri tých songoch bolo veľmi náročné obsedieť. Opäť som sa utvrdila v tom, že sa nemám čoho báť. Ani v cudzom štáte, ani v noci, ani inej pleti. Neopodstatnené strachy nás veľmi obmedzujú…

Z Fínska sme odišli trajektom. Nabalené ako na polroka, oblečené ako v novembri. Desaťposchodová loď odplávala a zrazu som bola v strede mora, v ktorom sa nemôžeš okúpať, lebo umrzneš. Idem do Tallinnu a už to nebude výlet. Bude to život v zahraničnej krajine. Jeden z mojich snov sa stane skutočnosťou a ja sa neviem dočkať novej skúsenosti. Obohacujúcej, miestami náročnej, ale veľmi náučnej. A ja sa rada učím o živote…žitím.

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: