VAMA – PARTY – VECHE

VAMA – PARTY – VECHE

Piatková zápcha v Bukurešti je asi tak tisíckrát horšia než tá bratislavská, ktorú som bola zvyknutá absolvovať v piatok podvečer na trase BA-cezpoľný, a v nedeľu zase späť.

 

Dnes máme namierené smer Constanta, jedno z prímorských miest v Rumunsku. Po meste Brašov je Constatnta hneď druhou najčastejšou odpoveďou na otázku, čo v okolí Bukurešti treba určite navštíviť. Cieľom našej výpravy však nie je toto mesto ale o čosi menšie, no taktiež veľmi známe – Vama Vechce. Dedinka, v ktorej je “vraj” najdivokejší nočný život. Vama (ako ho domáci prezývajú) je vzdielené asi pol hodinu od Constaty, smerom na juh. Takmer na pešo k bulharským hraniciam.

 

Kilometre v aute ubiehajú po piatku strávenom v práci veľmi pomaly, a my čakáme na diaľnici s našimi slovenskými spolucestujúcimi, lebo vraj je to dobrý nápad. Diaľničnej známke a spôsobu ako to v Rumunsku na cestách (ne)funguje, som nepochopila, lebo z princípu vypýtam zvuk, keď počujem niečo čo mi nedáva logiku. Z rozhovorov v aute teda nezachytím veľa a spoločnosť mi robí scenéria spoza okna, podobná tej slovenskej. O niečo viac, než tri hodiny, prichýdzame do cieľa.

 

Vama na mňa taktiež pôsobí klasickým slovenským dedinským dojmom. Pár domčekov, stánkov s občerstvením, nejaký ten malý obchodík s ujom v zababranom tričku a cigaretou v ruke. Obdivuhodne čisto bez zatúlaných psov. Tí na scénu prichádzajú až nad ránom 🙂 Z auta vystúpime na konci dediny a v tomto momente sa lúčime s našimi slovenskými priateľmi na celý víkend. Iba ja a moja rumusnká spriaznená duša, s ktorou som strávali celý predchádzajúci týždeň.

Malý rumunský zázrak a dôkaz toho, ako si dobrí ľudia k sebe cestu nájdu nech sa deje čokoľvek.

Na konci dediny okrem dopravnej značky oznamujúcej koniec Vama Vechce stojí dom skrytý za obrovským množstvom kvetov. Naša mapa ukazuje, že práve tu by sme mali stráviť celý víkend. Všetky naše batérie sú vybité a my sa horko ťažko po 5 minútach dostávame do dvora, kde stretávame majiteľov. Milý pár starších mužov nás usádza, v momente kladie otázky, lieva pálinku, núka olivy a uisťuje sa, že sa nám tu bude určite páčiť. Všetko sa deje v enormnej rýchlosti a ja sa už neviem dočkať, kedy sa prezlečiem a pôjdeme k moru, na známu pláž Vama Veche. Sprcha ma preberá natoľko, že cítim hlad a tak ideme na pizzu. 1/2 na 1/2.

 

Pláž sa začína napĺnať ľuďmi a my tancujeme až do východu Slnka…

 

Nespíme dlho pretože vidina hnedej pokožky nám to nedovolí. Po obedo-raňajkách sa unavené skladáme na slnkom vyhriaty piesok a pokúšame sa zdriemnuť si. Voda je dosť studená takže sa nám do nej nechce. Iba sem tam. Onedlho sa naša dvojica zväčšuje na trojicu a my vítame ďalšiu holčinu do party. V momente nočného výjazdu nás zastaví búrka. Taká prímorská, z tepla… Proste búrka, cez ktorú by ste nedokázali prejsť k susedovi bez toho, aby ste nezostali premoknutý do poslednej cverny. Ostávame na izbe a keďže sa nepočujeme cez plieskajúci dážď, aspoň sa natom poriadne zabávame. Keď búrka konečne ustane, ideme opäť ako predošlú noc na pláž, kde sa stávame súčasťou rozlúčky so slobodou a … všeličoho iného 🙂 Noc sa síce končí skôr než tá včerajšia a my nejdeme spať s východom Slnka ale na jedno Vama Veche to stačí.

 

Nedeľa je nanešťastie snáď najchaotickejšia a mne sa zase raz potvrdzuje staré dobré:

“Nevrav hop, kým nepreskočíš”.

 

Niekedy dva týždne dozadu som sa rozprávala s veľmi inteligentným scestovaným človekom a rozoberali sme, kde je pominuteľná hranica toho, že človek nie je naivný a nie je ani nedôverčivý, len opatrný. Odpoveď na túto otázku sme nedostali. Asi len život ukáže. Každopádne, zhodli sme sa natom, že v tomto svete je naozaj ťažké nájsť ľudí, ktorým sa dá veriť, a vôbec nie bezhranične, iba tak, v medziach ľudskosti. 

Tretiu lekciu Rumunska by som mala za sebou a ja len verím, že odteraz sa v mojom živote bude vyskytovať viac takých ľudí, pri ktorých moja dôverčivosť nebude pôsobiť naivne, ale skôr ako prejav humánnosti.

P.S. dva týždne po Vama som zažila tradičnú rumunskú svadbu. Ok, možno nie až takú tradičnú, ale bola rumunská. Presne na dvojmesačné výročie od môjho príchodu. 🙂

Život je plný prekvapení, a nie len tých negatívnych.



1 thought on “VAMA – PARTY – VECHE”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: