Vegán na cestách I.: Začiatky

Vegán na cestách I.: Začiatky

Stať sa vegánom nie je vôbec jednoduché. Čím viac o vegánstve vieš, tým viac sa to komplikuje. Nestačí ti vyhýbať sa mäsu a živočíšnym produktom, musíš kontrolovať etikety, pretože väčšina produktov obsahuje srvátku, blamanž, alebo sušené mlieko. Vegánstvo nekončí pri stravovaní, súčasťou je aj nepodporovanie testovania akýchkoľvek prípravkov na zvieratách, či používanie živočíšnych surovín v kozmetike, v textilnom priemysle či inom priemysle (akurát včera som sa dozvedela, že dokonca ani analógové foťáky nie sú vegan!). Proste, treba sa na to pripraviť a postupne zdokonaľovať svoje vegan know-how. Je však na každom, či vegánstvo obmedzí na stravovanie, alebo ho začne brať ako životný štýl. Ja som sa rozhodla pre to druhé.

 

Prečo, ako, kedy?

Dlhšiu dobu som bola vegetariánka a cítila som, že je časť posunúť svoje telo aj dušu ďalej. Veľa z vás sa ma pýtalo prečo, no a ja teda zhrniem, ako to vnímam a verím, že sa to stretne s pochopením. Najväčšou motiváciou bola pre mňa výzva vymaniť sa z pyramídy, na vrchole ktorej stojí človek. Pre niekoho to bude znieť možno príliš spirituálne, ale ja chcem žiť v kruhu, nie v pyramíde. V kruhu, kde je každý tvor na zemi rovnako vzdialený od stredu, v kruhu bez začiatku a bez konca.

Súvisiaci obrázok

Žijeme v 21. storočí, nikdy sme nemali väčšiu pomyslenú slobodu. Môžeme cestovať kam chceme, v slovenských obchodoch nájdeme suroviny z celého sveta, a preto máme na výber, ktoré potraviny si vyberieme a čo budeme jesť. Mäsový priemysel mi nepríde zďaleka zdravý ani prirodzený. Príde mi nechutné, že zo zvierat sa stali tovary, že ich dokážeme využiť do poslednej štipky od každej jednej vnútornosti, až po želatínu do gumených cukríkov. Nehovoriac o tom, aký to má globálny dopad.

Jednoducho, nechcem byť toho súčasťou, a áno, robí mi neskutočnú radosť, že som s tým prestala. Keď som bola dieťa, mäso bolo TOP 1 v mojom jedálničku, a preto je celá moja rodina v nemom úžase, čo sa to so mnou deje. Dospievam, spoznávam sa, skúšam nové veci a na vlastnej koži zisťujem čo funguje a čo nie. Inak si názor naozaj neutvorím a budem sa riadiť len tým, kto čo povedal. Nepatrím k vegánom, ktorí presviedčajú ostatných, aby zmenili životný štýl. Žijem s vegetariánmi aj mäsožravcami v absolútnej symbióze a chcem aby to tak ostalo. Na druhej strane však považujem za veľmi prínosné, keď sa vami budem deliť o svoje skúsenosti na svojej ceste vegánstvom, pretože sama vidím, že z roka na rok vegetariánov a vegánov pribuda, a veru nebude to náhodou J

 

Kedy som začala?

Asi v najvhodnejšom a zároveň najnevhodnejšom období. Minulý rok v septembri som odišla na Erasmus do Tallinnu. Celé leto som sa pripravovala na vegánstvo, aby som od septembra mohla začať naplno. Vyskúšala som posledné fínske a estónske mliečne tradičné šmaky a cesta sa začala. V septembri to bolo ešte fajn, pretože zásoby ovocia a zeleniny v obchodoch boli za relatívne dobré ceny a boli domáce. V zime ceny zeleniny stúpli a zvýšil sa dovoz ovocia, ktoré nebolo veru v bio kvalite. Doteraz si však pamätám, ako sme kupovali kilo mandariniek za  1 euro a nevedeli sme sa ich dojesť J

Druhým krokom bolo zistiť, ako sa v estónčine povedia všetky možné mliečne výrobky, aby som rozumela etiketám. Medzi prvými slovami, ktoré som sa naučila po estónsky bolo teda „ahoj“, „dovidenia“, „ďakujem“, „vajce“, „mlieko“, „syr“. Zároveň sme si urobili Tour de potraviny po celom Tallinne a zistili v ktorom supermarkete je najväčší výber vegánskych potravín. Postupne som objavila aj bio, vegan shopy.

Najvhodnejšie obdobie to bolo preto, že som v Estónsku nemala nikoho, kto by mi povedal: „Nerob to, lebo umrieš!“, alebo podobné obmedzujúce a nepodporujúce slová. Veľkou podporou bola pre mňa spolubývajúca Romi, ktorá sa chcene-nechcene stala polovičnou vegánkou, pretože sme si varili spoločne. Mala som zároveň dostatok času na dohľadávanie informácií, pozeranie dokumentov a argumentovanie vlastného presvedčenia, pretože Erasmus nie je časovo vôbec náročný.          

 

Prvé tri týždne sú najťažšie. Vo všetkom!

Súčasťou začiatkov bol stravovací denníček, do ktorého som si zo začiatku (3 týždne) zapisovala čo každý deň zjem. Snažila som sa obmieňať zeleninové a strukovinové obedy a ovsené vločky som mala na raňajky každý deň. Znie to možno stereotypne, ale za 4 mesiace v Estónsku sa mi absolútne zmenili chute a obohatila som svoj jedálniček o suroviny, ktoré som predtým nemohla zjesť, ako napríklad hríby, červená repa (aj keď tá mi miestami ešte stále nechutí 😀 ), alebo po novom aj olivy. Moje telo si začalo prirodzene pýtať, čo potrebuje, avšak iba z potravín, ktoré vedelo, že môžem/chcem. Zo sladkostí sa stali (ne)solené oriešky, semienka a ovocie a v prípade núdze to zachránila halva. V tomto okamihu som si začala uvedomovať, že vlastne neprijímam do tela nič, čo by v ňom mohlo spôsobiť šarapatu. Zároveň som sa cítila bohatšia o poznanie, že dokážem počúvať svoje telo a viem, kedy čo potrebuje.

TIPY a RADY pre vegetariánskych/vegánskych cestovateľov

 

Online stravovací denníček

Ak chceš povýšiť svoj stravovací denníček (nie len v prípade vegánstva) choď na túto stránku. Je síce v angličtine, no je veľmi nápomocná. Do denníka vyberieš všetky potraviny, ktoré si za deň zjedol a samo ti to vyčísli kalórie, ktoré si za celý deň prijal. Zároveň môžeš pridať aj činnosti, ktoré si za deň vykonával a takisto ti to vygeneruje „spálené“ kalórie. Nakoniec ti to vyhodnotí, či sú prijaté a spálené kalórie v rovnováhe, a teda či žiješ zdravo. Samozrejme, čím viac zješ, tým viac musíš spáliť. Spravidla je to však naopak. Keď nemáme čo robiť, jeme ešte aj od nudy, alebo od stresu. Preto ani byť vegánom neznamená okamžite byť chudý, či zdravý!

 

VEGAN reštaurácie vo svete

Veľmi vhodnou webstránkou v prípade, že si vegán/vegetarián na cestách je www.happycow.com. Je to mapa väčšiny vege/vegan reštaurácií na svete. Tie však neustále pribúdajú, a preto ak natrafíš na nejakú, ktorá v zozname happycow nie je, môžeš ju pokojne pridať, či písať recenzie pre ostatných cestovania a vegánstva chtivých.

 

ZISTI ČI JE TVOJ NÁPOJ VEGAN!

Niektorí vegáni nepijú, niektorí však áno. Nástrahy vegánstva však určite presahujú aj k alkoholickým nápojom. Nie všetky vína, pivá a tvrdé alkoholy sú vegánske, a preto existuje stránka www.barnivore.com. Zadáš názov alkoholu alebo značky, a systém ti napíše, či je to vegan, alebo nie.

 

Vegánstvo v kozmetike

Nie každá bio kozmetika znamená, že je aj vegan a nie každá vegan kozmetika znamená, že nie je testovaná na zvieratách. Existuje niekoľko svetovo uznávaných a akceptovaných certifikátov, podľa ktorých to môžete overiť. Dobrou správou je, že takejto kozmetiky pribúda a tiež to, že kozmetiku môžete kupovať od malých výrobcov, ktorí boli aj pri jej výrobe, a teda určite vedia, z čoho sa skladá.

 

O každej z týchto kategórii budem postupne písať ďalšie blogy, ako aj o tom, ako som vegánčila v každej krajine, v ktorej som doposiaľ od svojich vegánskych čias bola. Neváhajte preto nechávať komenty s vašimi otázkami, a ja sa budem snažiť zodpovedať na ne a pomôcť vám s navigáciou vo vegánstve. Cestovanie a vegánstvo sa dajú spojiť viac ako si dokážete predstaviť a je úplná nádhera skúšať vegánske tradičné špeciality!

 

 

 

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


error

Páčil sa vám článok? Pozrite si o nás viac: